24. queer filmový festival Mezipatra 2023

STATUT

 

Článek 1.

Queer filmový festival MEZIPATRA je specializovaný soutěžní filmový festival uvádějící filmy s gay, lesbickou, bisexuální, trans a queer tématikou. Festival má neziskový charakter a slouží k emancipaci sexuálních menšin v České republice a k propagaci kvalitních filmů s humanistickým obsahem.

Článek 2.

Festival MEZIPATRA se koná každoročně v Praze a v Brně. Některé filmové tituly jsou uváděny i v dalších městech České republiky v rámci “Ozvěn Mezipater“. Festival navazuje na dva ročníky české přehlídky filmů s gay a lesbickou tématikou „Duha nad Brnem“, které se konaly v letech 2000 a 2001. Spolupořadatelem a zakladatelem festivalu je STUD Brno se sídlem Bratislavská 31, 602 00 Brno, Česká republika.

Článek 3.

Festival MEZIPATRA pořádá zapsaný spolek Mezipatra se sídlem Francouzská 284/94, Praha 10, 101 00. 

Článek 4.

Festival MEZIPATRA je pořádán ve spolupráci se zahraničními kulturními instituty a zastupitelskými úřady i domácími kulturními institucemi a dalšími podobně zaměřenými filmovými festivaly.

Článek 5.

23. ročník festivalu MEZIPATRA se koná v Praze od 2. do 11. listopadu a v Brně od 10. do 17. listopadu 2023. Ozvěny festivalu se konají v dalších místech a termínech.

Článek 6.

Festival MEZIPATRA uvádí vybrané celovečerní a krátké hrané filmy i filmy dokumentární. Festivalu se mohou zúčastnit tvůrci z celého světa. Filmová díla mohou k festivalovému uvedení přihlásit tvůrci, producenti, distributoři a jiné právní subjekty. Účast na jiných festivalech není překážkou pro uvedení na festivalu MEZIPATRA. Filmy pro festival jsou vybírány organizačním štábem festivalu. Při výběru filmů je kladen důraz nejen na filmové zpracování, ale rovněž na humanistické vyznění filmu.

Článek 7.

Festival MEZIPATRA probíhá jako soutěžní přehlídka – filmy jsou hodnoceny mezinárodní porotou, studentskou porotou a hlasováním diváků. Na festivalu je udělena Cena pro nejlepší celovečerní hraný film, Cena pro nejlepší krátký hraný film a Cena diváků pro nejlepší celovečerní film. Do soutěže mohou být přihlášeny pouze filmy, které nebyly uvedeny v rámci jeho uplynulých ročníků a které byly dokončeny v roce 2022 a později.

Článek 8.

Přihlášení do soutěže

Přijímané filmy (čtěte pozorně):
Filmová díla s gay, lesbickou, bisexuální, trans nebo queer tematikou
Filmová díla krátká, středometrážní a celovečerní
Filmová díla ze všech zemí
Filmová díla všech žánrů a typů
Filmová díla dokončená v roce 2021 a později
Filmová díla, která nebyla přihlášena na minulé ročníky festivalu

 • Přihlášení filmu je zdarma
 • Přihláška na festival musí být spolu s náhledovým online odkazem či kopií díla na DVD doručena na adresu pořadatele nejpozději do 31. července 2023. Nosiče a jejich obaly musí být opatřeny názvem díla, jménem režiséra nebo režisérky a kontaktními údaji. Online náhled musí zůstat aktivní minimálně do 3. října 2023.
 • Pro přihlášení snímku do soutěže musí zájemce vyplnit přihlašovací formulář v aplikaci FILM ENTRY, do níž je možné se přihlásit na stránkách festivalu mezipatra.cz.
 • Každé přihlášené dílo musí být opatřeno samostatnou přihláškou. Pořadatel přivítá rovněž jakékoliv informační materiály o filmu.
 • Pořadatel nehradí náklady na přepravu nosičů přihlášených děl zaslaných organizačnímu štábu. Nosiče budou na vyžádání zaslány zpět po skončení festivalu – pro jejich vrácení je nutné zaslat současně s přihláškou na adresu pořadatele 25,- USD na úhradu dopravy zpět.
 • Veškeré nevyžádané materiály se stávají součástí festivalového archivu. Účastník souhlasí s užitím česky otitulkované verze díla k neziskovým účelům (např. školní projekce).

Článek 9.

Účast v soutěži

Organizační štáb sdělí nejpozději do 3. října 2023 své rozhodnutí o zařazení do programu.

 • Fyzické či digitální kopie vybraných filmů musí pořadatel obdržet na svou adresu nejpozději 3 týdny před zahájením festivalu (do 13. října 2023) a to ve formátech schválených festivalem.
 • Filmy vybrané do soutěže nesmí být odvolány z programu festivalu. Producent nebo world sales společnost nesmí odvolat film z programu festivalu poté, co jeho uvedení oficiálně potvrdil.
 • Vybrané filmy v jiném než českém, slovenském nebo anglickém jazyce musí být opatřeny anglickými titulky a být vybaveny originální dialogovou listinou a jejím anglickým překladem. Účastník se pro potřeby překladu zavazuje pořadateli poskytnout finální verzi díla. Všechny uváděné cizojazyčné filmy budou překládány do českého jazyka.
 • Náklady na dopravu vybraných filmů hradí pořadatel výjimečně podle vlastního posouzení. Pořadatel je zodpovědný za nosiče filmů od okamžiku jejich převzetí do okamžiku odeslání zpět. V případě jejich poškození či ztráty mezi přijetím a odesláním hradí pouze náklady spojené s výrobou nového nosiče dle aktuálního ceníku výroby standardní kopie.
 • Pořadatel neplatí žádné licenční poplatky za filmy přihlášené do soutěže.
 • Pořadatel je oprávněn pro festivalový archiv pořídit jednu DVD kopii přihlášených a uváděných děl.
 • Od filmů zařazených do soutěžních sekcí nebo majících na festivalu premiéru se očekává, že budou ve svých propagačních materiálech používat logo festivalu.
 • Účastníci soutěže souhlasí s tím, že fotografie a úryvky z jejich děl vybraných do soutěže (maximálně v délce tří minut) mohou být pořadatelem použity ve sdělovacích prostředcích, na Internetu, v katalogu festivalu apod. za účelem prezentace festivalu a jeho programu.
 • V nejasných situacích nebo statutem nepředvídaných případech rozhoduje ředitel festivalu v souladu se zaměřením festivalu.

Článek 10.

Účast na festivalu předpokládá souhlas s tímto statutem.

Kontakt:

QFF Mezipatra, Francouzská 284/94, 101 00 Praha, Česká republika
e-mail (submissions): Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
e-mail (obecný): Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.mezipatra.cz
ENTRY FORM: https://vp.eventival.com/mqff/mezipatra2023

FaLang translation system by Faboba